Ząbkowanie to dość kluczowy moment w życiu każdego niemowlaka i jego rodziców – na jego podstawie określa się stopień rozwoju fizycznego dziecka. Pierwsze mleczaki mogą zacząć się wyrzynać już od 3 miesiąca życia, chociaż u większości dzieci następuje to około 6 miesiąca. Czasami zdarza się, że cały ten proces przebiega bez poważniejszych objawów, ale zazwyczaj ząbkowaniu towarzyszy ból i drażliwość oraz cały szereg dolegliwości, które wymagają odpowiedniego leczenia.
Dlaczego ząbkowanie bywa bolesne?
Podczas ząbkowania przez niewielkie otwory kostne przedostają się zawiązki zębów, które dotychczas znajdowały się w kościach żuchwy. Jako że otwór jest mniejszy niż korona zęba, wyrzynające się mleczaki powodują przełamanie tkanki kostnej, co z kolei wywołuje obrzęk dziąseł i zwiększoną aktywność ślinianek. W konsekwencji dziecko odczuwa ból, może być nadpobudliwe i rozdrażnione, zmienia mu się rytm snu, często traci apetyt, za to przejawia większe skłonności do gryzienia wszystkiego, co znajdzie na swojej drodze. W parze z opuchniętymi dziąsłami mogą iść także zaczerwienione policzki i stany zapalne skóry.
Jak złagodzić ból?
Na aptecznych półkach możemy znaleźć mnóstwo środków, które pomogą zniwelować bolączki ząbkowania. Najczęściej rekomendowane przez specjalistów są maści i żele o właściwościach przeciwbólowych, z paracetamolem. Niektóre produkty działają kompleksowo: znieczulająco, odkażająco i przeciwzapalnie, dzięki czemu nie tylko możemy zapewnić dziecku pewną ulgę, ale również zapobiec infekcjom. Ciekawym rozwiązaniem wydają się także preparaty w sprayu, jak np. malinowy Dentosept, które znacznie łatwiej zaaplikować dziecku. Zarówno maści, jak i żele czy spray, przeznaczone są do stosowania miejscowego, bezpośrednio na miejsca, w których aktualnie wyrzynają się nowe ząbki. Warto także pamiętać, że – tak samo jak lekarstwa – specyfiki na ząbkowanie również można przedawkować, wywołując skutki uboczne, dlatego przed podaniem dziecku należy zawsze zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi dawkowania, zamieszczonymi na opakowaniu.
Chłodny gryzak i rumianek
Jako że maść czy żel na ząbkowanie możemy dozować tylko w określonych ilościach, warto również pomyśleć o alternatywnych sposobach. Z pokolenia na pokolenie przekazywane są najrozmaitsze domowe metody na złagodzenie bólu związanego z ząbkowaniem. Aby zmniejszyć obrzęk dziąseł, można zastosować zimne okłady, podać napar z melisy lub delikatnie przecierać dziąsła gazą nasączoną herbatką rumiankową. Świetnym rozwiązaniem są także wszelkiego rodzaju gryzaki, zarówno plastikowe czy drewniane, jak i te wykonane z elastycznego materiału, wypełnione wodą lub żelem. Jako swego rodzaju naturalny gryzak mogą posłużyć również twarde owoce lub warzywa. Przed podaniem dziecku dobrze jest włożyć gryzak czy owoc do zamrażarki – schłodzony szybciej przyniesie ulgę i zniweluje ból.
Zapalony zielarz i miłośniki natury. Zainspirowany złożonością i bogactwem natury, poświęcił swoje życie odkrywaniu i naukowemu badaniu roślin leczniczych. Pasja do roślin i głębokie zrozumienie ich leczniczych właściwości przekłada się na unikalne, holistyczne podejście do zdrowia i wellness.