Imbir lekarski – właściwości i zastosowanie

Imbir ceniono jako przyprawę już w starożytności. Powszechnie kojarzy się go z piwem i ciasteczkami imbirowym, jednak posiada on także cenne właściwości lecznicze. W jaki sposób najłatwiej pomóc marynarzowi zmagającemu się z chorobą morską? Wystarczy podać mu imbir…

Imbir to bylina pochodząca z Chin oraz Indii. Jest on blisko spokrewniony z kurkumą i kardamonem. Stosowany w kuchni nadaje potrawom ostry, wyrazisty smak. Spełnia też ważną rolę w ziołolecznictwie.

Imbir – właściwości

Surowiec leczniczy stanowi kłącze imbiru, które stosowane doustnie powoduje wzrost wydzielania śliny, żółci oraz soku żołądkowego. Ponadto łagodzi on zawroty głowy, działa przeciwwymiotnie, przeciwzapalnie i obniża we krwi poziom kwasów tłuszczowych, cholesterolu oraz trójglicerydów. Zmniejsza także wzdęcia.

Imbir – zastosowanie

Kłącze imbiru stosowane jest często zamiast leków zapobiegających wymiotom, zwłaszcza w przypadku choroby lokomocyjnej, ale także w przypadku wymiotów wynikających z przyjmowania chemioterapii, czy wczesnej ciąży (w przypadku ciąży zaleca się imbir głównie w postaci herbaty). Wykorzystuje się go również w zaburzeniach trawienia. Ze względu na przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe działanie surowiec może być stosowany w bólach mięśniowych,bólach stawów, w reumatyzmie, przeziębieniu i grypie.

UWAGA!
Należy pamiętać aby przyjmować imbir podczas posiłku w celu uniknięcia podrażnienia żołądka.

Dostępny w formie:
kapsuł
tabletek
nalewki
olejku
suszonego surowca
herbatek

Ciekawostka:
W medycynie ludowej krajów azjatyckich uważa się, że imbir powoduje „ogień” w ciele, dlatego stosowany jest powszechnie jako afrodyzjak.

Sprawdź również:  Lak pospolity - właściwości i zastosowanie

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *