Lecznicze właściwości olejku lawendowego

Olejek lawendowy to jeden z najlepiej poznanych olejków eterycznych. Jego skład chemiczny jest bardzo skomplikowany bowiem obejmuje aż ponad 150 związków czynnych, co może tłumaczyć szerokie spektrum działania olejku, począwszy od łagodzenia ukąszeń owadów po leczenie reumatyzmu…

Botaniczna nazwa lawendy (Lavandula officinalis) pochodzi od łacińskiego lavare, co oznacza „myć”. Historia leczniczego zastosowania rośliny najprawdopodobniej zaczęła się od wykorzystywania jej do oczyszczania ran. Istnieją także starodawne wzmianki na temat wykorzystywania lawendy do prania pościeli, a także jako środka do mycia ciała. Dzisiaj wiadomo, że roślina ta działa wielokierunkowo, m.in. przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, antyseptycznie, przeciwdepresyjnie, uspokajająco, przeciwskurczowo i odtruwająco.

Olejek lawendowy – zastosowanie

Olejek lawendowy a układ nerwowy

Wśród wszystkich dostępnych olejków eterycznych, to właśnie olejek lawendowy należy do najbardziej uniwersalnych oraz najczęściej stosowanych w aromaterapii i nie tylko. Dwa główne składniki olejku lawendowego – linalol i octan linalolu działają uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, stąd cenimy go przede wszystkim ze względu na działanie kojące, wyciszające i rewitalizujące. Dlatego też lawenda bardzo często stanowi składnik ziołowych leków uspokajających i ułatwiających zasypianie. Udowodniono także, że poprawia ogólne samopoczucie, łagodzi niepokój i może być stosowana jako środek wspomagający leczenie depresji.

Leczenie ran i oparzeń

Naturalny olejek lawendowy posiada dobrze udokumentowaną historię skutecznego leczenia ran i oparzeń, stąd często stanowi składnik preparatów stosowanych m.in. w leczeniu oparzeń słonecznych. Doskonale uśmierza ból, co w połączeniu z działaniem antyseptycznym sprawia, że skutecznie leczy rany, a także pobudza komórki do szybszej regeneracji.

Olejek lawendowy na trądzik i nie tylko

Trądzik, egzema, owrzodzenia, opryszczka – z tym wszystkim również poradzi sobie olejek lawendowy, głównie za sprawą silnego działania przeciwdrobnoustrojowego i przeciwzapalnego. Sięgać możemy po niego także w przypadku:

  • grzybicy stóp
  • wszawicy
  • łuszczycy
  • wypadaniu włosów
  • nadmiernej potliwości
  • rozstępów skórnych
Sprawdź również:  Właściwości zdrowotne oleju z konopi

Działanie rozkurczające

Składniki zawarte w olejku lawendowym działają rozkurczająco na mięśnie układu oddechowego, łagodzą kaszel i ułatwiają oddychanie. Ponadto zmniejszają napięcie mięśni w obrębie przewodu pokarmowego i dróg moczowych.

Na reumatyzm

Olejek lawendowy wywiera miejscowe działanie rozgrzewające, usprawnia krążenie i ułatwia odpływ szkodliwych metabolitów, a z drugiej strony działa znieczulająco. Dzięki temu można go stosować do wcierania (np. w formie maści) w stanach zapalnych stawów, jako środek łagodzący ból i dyskomfort.


Kilka przykładów praktycznego zastosowania olejku lawendowego:

-posmaruj miejsce po ukąszeniu np. pszczoły lub osy olejkiem – doskonale łagodzi ból i obrzęk;

-wymieszaj olejek ze świeżo wyciśniętym sokiem z aloesu, a mieszankę aplikuj w celu szybkiego łagodzenia oparzeń;

-aby złagodzić ból zatok przyłóż na czoło chłodny okład z dodatkiem kilku kropel olejku lawendowego;

-chcąc zapobiegać wypadaniu włosów, a także aby pozbyć się łupieżu, dodaj do szamponu kilka kropel olejku z lawendy;

-aby zrelaksować się przed snem dodaj do kąpieli 5-10 kropel olejku z lawendy, możesz go także zaaplikować na poduszkę lub piżamę (2-3 krople)


Na co zwrócić uwagę stosując olejek lawendowy?

Jak w przypadku każdego olejku eterycznego, tak i lawendowy musi być stosowany z zachowaniem odpowiedniej ostrożności. Należy pamiętać, że olejki stosujemy przede wszystkim zewnętrznie i w każdym przypadku ich aplikacja musi być poprzedzona rozcieńczeniem w innym oleju nośnikowym, np. z pestek winogron, jojoba czy lnianym. Wewnętrzne stosowanie olejków eterycznych jest dopuszczalne wyłącznie pod kontrolą odpowiednio wykwalifikowanego lekarza. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Olejku lawendowego nie zaleca się stosować w okresie ciąży, laktacji oraz u dzieci  poniżej 2 roku życia.

Warto pamiętać, że lawenda:

  • to naturalny pestycyd – odstrasza mole, pchły, osy i komary
  • doskonale odświeża powietrze

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *