Napary ziołowe na gorączkę i przeziębienie

Podwyższona temperatura to najczęściej wynik stanu zapalnego, infekcji wirusowej bądź bakteryjnej. Często towarzyszą jej ogólne rozbicie, dreszcze, bóle mięśni i stawów, katar czy zapalenie gardła. Umiejętnie dobrane napary ziołowe skutecznie łagodzą te dolegliwości o czym już dawno wiedziały nasze babcie…

OWOC MALINY

Napar przyrządzony z suszony owoców silnie pobudza gruczoły potowe organizmu, w efekcie czego podczas gorączki już po ok godzinie silnie się pocimy, co z kolei skutkuje obniżeniem temperatury ciała. Herbata malinowa to jeden z najpopularniejszych sposobów leczenie przeziębień. Mogą być bezpiecznie stosowane przez dzieci.

Przepis: Dwie łyżki suszony owoców z malin zalać szklanką wrzątku i odstawić na 15min. Wypić przed zaśnięciem.

KWIATOSTAN LIPY

Lipa zwiększa wydzielanie potu, obniża gorączkę, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne i oczyszcza organizm. Ponadto działa delikatnie uspokajająco i ułatwia zasypianie.

Przepis: Łyżkę surowca zalać szklanką wrzątku i odstawić na 15min. Pić do 3 razy dziennie po posiłku, najlepiej z dodatkiem miodu.

KWIAT BZU CZARNEGO

Pobudza wydzielanie potu, upłynnia wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwia odkrztuszanie, a także działa przeciwzapalnie.

Przepis: Łyżkę kwiatów bzu zalać wodą o temperaturze pokojowej i doprowadzić do wrzenia, po czym gotować ok. 3min. Odstawić na ok. 15min, przecedzić i pić wieczorem od pół do jednej szklanki, np. z miodem lub sokiem malinowym.

KORA WIERZBY

Działa podobnie jak aspiryna, zawiera bowiem salicynę, której pochodną jest kwas acetylosalicylowy, czyli wspomniana aspiryna. Plusem jest jednak to, że surowiec nie podrażnia błony śluzowej żołądka, co w przypadku zażywania kwasy acetylosalicylowego zdarza się bardzo często. Kora wierzby działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

Przepis: Podobnie jak w przypadku kwiatów bzu sporządzać odwar.

UWAGA! Odwarów z kory wierzby należy unikać (podobnie jak aspiryny) w przypadku uczulenia na salicylany.

Łagodne działanie napotne wykazują ponadto liście brzozy, natomiast podobnie do kory wierzby działa kwiat wiązówki błotnej, który również zawiera pochodne kwasu salicylowego.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *