Prawoślaz lekarski – właściwości i zastosowanie

Prawoślaz lekarski – Przyjaciel Twojego organizmu

Czy słyszałeś o roślinie, która od wieków używana jest w celach leczniczych? Tak, to właśnie Prawoślaz lekarski – zioło, którego nie wykorzystasz w kuchni, ale które warto mieć w swojej domowej apteczce. Zioło to nazywane jest również Ślazem lekarskim, a jego łacińska nazwa to Althaea officinalis.

Charakterystyka Prawoślazu lekarskiego

Prawoślaz lekarski to roślina z rodziny ślazowatych, pochodząca z Azji i Europy. W Polsce rośnie dziko na łąkach, pastwiskach i brzegach rzek, ale jest także uprawiany ze względu na swoje właściwości lecznicze. Roślina ta osiąga od 60 do 150 cm wysokości, jest wieloletnia i posiada dużą ilość włosków na liściach i pędach.

Zastosowanie Prawoślazu lekarskiego

Prawoślaz lekarski jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak garbniki, polisacharydy, flawonoidy i kwasy organiczne. Dzięki swoim właściwościom zioło to jest stosowane w leczeniu wielu dolegliwości. Oto tylko niektóre zastosowania Prawoślazu lekarskiego:

  • Leczenie chorób układu oddechowego – zioło łagodzi objawy takie jak kaszel, katar, ból gardła. Zawarte w Prawoślazie lekarskim śluzy wykazują działanie wykrztuśne, które pomaga w usuwaniu zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych.
  • Łagodzenie podrażnień skóry – wyciąg z Prawoślazu lekarskiego ma działanie przeciwzapalne, dlatego stosuje się go w celu łagodzenia podrażnień skóry, trądziku, egzemy i oparzeń.
  • Uspokojenie układu trawiennego – Prawoślaz lekarski ma działanie osłaniające na ścianki żołądka i jelit, co przyczynia się do łagodzenia objawów takich jak ból brzucha, zgaga, zaparcia, biegunka.
  • Przyspieszenie gojenia się ran – wyciąg z Prawoślazu lekarskiego działa przyspieszająco na proces gojenia ran, skaleczeń, zadrapań, oparzeń i odleżyn.

Prawoślaz lekarski w pytaniach i odpowiedziach

Jak stosować Prawoślaz lekarski?

Prawoślaz lekarski najczęściej znajdziemy w postaci herbatki. Do jej przygotowania należy zalać jedną łyżeczkę suszu Prawoślazu lekarskiego szklanką wrzącej wody, a następnie parzyć przez około 10-15 minut. Możesz pić herbatkę 2-3 razy dziennie, najlepiej przed posiłkiem.

Sprawdź również:  Pomocnik baldaszkowaty - właściwości i zastosowanie

Czy Prawoślaz lekarski może szkodzić?

Prawoślaz lekarski jest ziołem stosunkowo bezpiecznym, jednak w niektórych przypadkach może spowodować skutki uboczne. Osoby z nadwrażliwością na składniki obecne w Prawoślazie lekarskim powinny unikać jego stosowania. Przed rozpoczęciem kuracji zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

Czy Prawoślaz lekarski może być stosowany przez dzieci?

Prawoślaz lekarski jest ziołem stosunkowo łagodnym, dlatego można go stosować u dzieci powyżej 12 roku życia. Niemowlętom i małym dzieciom nie poleca się jego stosowania.

Podsumowanie

Prawoślaz lekarski to niezwykle cenna roślina, która może pomóc w leczeniu wielu dolegliwości. Dzięki swoim właściwościom leczniczym warto mieć ją w swojej domowej apteczce. Jednak pamiętaj, że przed rozpoczęciem kuracji warto skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć skutków ubocznych.

Mogą Cię zainteresować