Zioła w biegunce dla dzieci i niemowląt

Biegunka u niemowląt i małych dzieci spowodowana może być różnymi czynnikami. Do najczęstszych przyczyn zalicza się wirusy i bakterie. Schorzenie ma zazwyczaj przebieg ostry – najczęściej z towarzyszącą gorączką, bądź łagodny – wyłącznie luźne, częste stolce.
Biegunkę rozpoznajemy wówczas, gdy dochodzi do oddawania luźnych stolców (niekiedy ze śluzem lub krwią) ponad 3 razy w ciągu 12h. Wyjątek stanowią niemowlęta karmione piersią u których częstsze wypróżnianie się jest normą.
W przypadku niemowląt i małych dzieci największym zagrożeniem, będącym następstwem częstego oddawania stolca, jest odwodnienie organizmu i zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Powikłania te muszą być leczone szpitalnie.
Dzieci w wieku powyżej 2-3 latach cierpią na biegunki wynikające nie tylko z zakażeń wirusowych czy bakteryjnych, ale i z powodu błędów żywieniowych popełnianych przez rodziców jak i przez nie same.

Wiele ziołowych surowców leczniczych okazuje się być skutecznymi środkami w walce z biegunką u dzieci i niemowląt. Najczęściej wykorzystywane są tu rośliny zawierające garbniki, czyli substancje o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. U niemowląt i dzieci do 3 roku życia najlepiej stosować owoce czarnej jagody. Rzadziej wykorzystuje się liście czarnej jagody.

Z kolei garbniki zawarte w korze dębu poza silnym działaniem ściągającym wykazują także działanie przeciwbakteryjne w obrębie przewodu pokarmowego. Dodatkową zaletą surowca jest brak działania alergizującego. Badania wykazują także, że wyciągi z kory dębu zmniejszają namnażanie wirusów, co jest korzystne w przypadku biegunek wirusowych. W pediatrii, zwłaszcza u dzieci starszych, wykorzystuje się gotowe preparaty z kory dębu.

U starszych dzieci i młodzieży stosować można ponadto surowce olejkowe działające przeciwskurczowo (np.owoce kopru włoskiego, owoce kminku), przeciwbakteryjnie (szałwia lekarska, mięta pieprzowa), wspomagająco na trawienie (korzeń goryczki, ziele piołunu.

W schorzeniu wykorzystywane są także śluzy, które pęcznieją w jelitach poprzez wchłanianie wody, dzięki czemu ułatwione jest formowanie stolca o prawidłowej konsystencji. Surowce śluzowe mogące być bezpiecznie stosowane u niemowląt i małych dzieci to: siemię lniane, nasienie babki płesznika, nasienie babki jajowatej, korzenie i liście prawoślazu.

Sprawdź również:  Kardamon nie jedno ma imię…właściwości i zastosowanie

Odwar z owoców czarnej jagody

Jedną łyżkę suchych owoców na należy zalać jedną szklanką wody i ogrzewać przez 15-20 minut. Przy biegunkach podawać do picia (bez słodzenia) kilka razy dziennie w podzielonych porcjach. Niemowlętom podawać przez smoczek pół łyżki odwaru rozcieńczonego ciepłą wodą.

UWAGA!

Stosowanie przez dłuższy czas garbników (powyżej 3 tygodni) może okazać się szkodliwe, ze względu na ich dużą zdolność wiązania wit. B1 oraz soli żelaza, wapnia i magnezu przez co ich wchłanianie jest utrudnione.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *