Rośliny leczące blizny

Blizny to zmiany ubytkowe w skórze powstałe na skutek zranienia, uszkodzenia skóry (najczęściej skóry właściwej), które z czasem zostają zastąpione tkanką łączną włóknistą. Początkowo ma ona kolor żywo różowy, z czasem natomiast blednie i staje się jaśniejsza od reszty skóry. Blizny mogą mieć charakter zanikowy lub przerostowy (tzw. keloidy), gdy ilość powstałej tkanki łącznej jest większa niż ilość tkanki zniszczonej przesz skaleczenie, uraz.

Wśród roślin leczniczych znajduje się wiele gatunków, które z powodzeniem mogą być stosowane w leczeniu ran i gojeniu się blizn.

Cebula zwyczajna – Alii cepa
Cebula posiada zdolność rozpuszczania fibryny, będącej składnikiem nierozpuszczalnego białka tworzącego skrzepy. Dodatkowo surowiec wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne. Otrzymane z cebuli wyciągi zmniejszają i spłaszczają bliznę, a także powodują jej blednięcie. W lecznictwie najczęściej wykorzystuje maści z dodatkiem tych wyciągów.

Len zwyczajny – Linum usitatissimum
Obecne w nasionach lnu związki (m.in. śluzy i oleje) wykazują działanie przeciwzapalne, łagodzące, zmiękczające i ułatwiające gojenie się ran. W przypadku stanów zapalnych skóry, odmrożeń, oparzeń czy trudno gojących się ran w lecznictwie stosowane są okłady i kataplazmy otrzymane z nasion lnu. Stosowanie ich może zapobiec powstawaniu dużej, widocznej rany.

Nagietek lekarski – Calendula officinalis
Wyciągi z kwiatów nagietka (olejowe i alkoholowe) przyspieszają proces ziarninowania i zabliźniania uszkodzeń skóry. Mogą być stosowane do gojenia ran i blizn, będących pozostałością po zabiegach operacyjnych.

Olej z nasion róży
Olej z nasion róży podnosi jędrność i elastyczność skóry oraz dodatkowo redukuje nadmierną pigmentację i wypukłość blizny po zabiegach chirurgicznych czy oparzeniach. Dodatkowo posiada wpływ leczniczy na stare blizny.

Należy pamiętać, że blizn nie powinno się wystawiać na działanie promieni słonecznych. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego uniknąć należy przed ekspozycją na słońce posmarować je preparatem z odpowiednio wysokim filtrem UVA i UVB (co najmniej o faktorze 20-30).

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *