Trudne dni to mało przyjemna część miesiąca zwłaszcza dla kobiet, które skarżą się na bardziej obfite krwawienie. W sklepach jest do wyboru wiele środków higienicznych, przeznaczonych na „te dni”. Klientka staje przed dylematem: „tampony czy podpaski?”. W ostatnim czasie pojawiły się również kubeczki menstruacyjne, podobne w zastosowaniu do tamponów. Jednaj zdecydowana większość kobiet nadal wybiera podpaski.
Dlaczego wybór właściwej podpaski jest ważny
Regularna miesiączka jest znakiem, że nasz organizm pracuje doskonale. Ten oczywisty fakt powinien nam wynagrodzić kilka dni dyskomfortu. Chociaż krew miesiączkowa jest idealnie czysta i właściwie nie ma zapachu, jednak po opuszczeniu macicy przechodzi wiele niekorzystnych zmian. Zobojętnieniu ulega kwaśny odczyn w pochwie, który jest bardzo istotny, gdyż hamuje wzrost bakterii patogennych. Osłabiają się tym samym zdolności ochronne okolic intymnych. Krew, gromadząca się pochwie jest znakomitą pożywką dla bakterii, rozmnażają się w niej błyskawicznie, powodując nieprzyjemny zapach. Aby zapewnić sobie komfort oraz uniknąć infekcji, warto wybrać właściwą metodę ochrony.
Podpaska idealna, czyli na co warto zwrócić uwagę przed zakupem
Jaka musi być idealna podpaska, żeby powodowała największy komfort podczas stosowania? Niektóre z pań powiedzą, że cienka i delikatna, aby zapewniła im dyskrecję i ochronę. Dla innych będzie liczyła się przede wszystkim chłonność i stabilność, tak żeby nawet podczas uprawiania sportu mieć pewność, że wszystko jest na swoim miejscu. Podpaski dostępne są w różnych kształtach i długościach, w wersji ze skrzydełkami lub bez, które dodatkowo zabezpieczają bieliznę przed pobrudzeniem. Na rynku istnieje bardzo dużo produktów o zróżnicowanych cenach, wystarczy zobaczyć ofertę firmy Tena. Dobierasz je również pod kątem stopnia nasilenia krwawienia, który na opakowaniu najczęściej zaznaczony jest w postaci kropli. Producenci zadbali także o pochłanianie przykrego zapachu – zwyczajowo podpaski wchłaniają nieprzyjemny zapach, inne wersje są perfumowane. Bez względu na udogodnienia, ogromnym plusem ich stosowania jest to, że nie powodują infekcji pochwy, ponieważ nie stykają się z nią bezpośrednio.
Zwróć uwagę na higienę podczas okresu
Właściwie dobrana podpaska wymieniana często to nie jedyna metoda na miesiączkowanie. Warto pamiętać również o higienie osobistej. Najlepiej myć się kilka razy dziennie, lub przynajmniej rano i wieczorem. Jeśli nie masz takich możliwości, korzystaj z mokrych chusteczek higienicznych o właściwym pH, które dostaniesz w każdej drogerii. Są łatwe w użyciu, w dodatku zajmują mało miejsca w torebce lub plecaku. Korzystaj z nich przy każdej wizycie w toalecie. Unikaj gorących kąpieli, ponieważ powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i mogą prowadzić do silniejszego krwawienia. Z tego samego powodu nie powinnaś też zbyt długo przebywać na ostrym słońcu. Okolice intymne najlepiej myj letnią wodą. Możesz do tego użyć delikatnego płynu do higieny intymnej. Zadbaj też o to, by nikt nie korzystał z twojego ręcznika. Bardzo ważna jest także odpowiednia bielizna, najlepsze są majtki bawełniane. Nosząc sztuczne materiały powodujesz, że w okolicach intymnych tworzy się wówczas mikrofauna, powodująca w konsekwencji wiele nieprzyjemnych doznać.
Ważna jest także ogólna higiena toalety, z jakiej korzystasz. Jeśli korzystasz z takiej w miejscu publicznym, warto zadbać o jej czystość przed użyciem. Staraj się również wybierać biały bądź szary papier toaletowy, unikaj perfumowanego lub dodatkowo barwionego. Może spowodować niepotrzebne podrażnienia.
Zapalony zielarz i miłośniki natury. Zainspirowany złożonością i bogactwem natury, poświęcił swoje życie odkrywaniu i naukowemu badaniu roślin leczniczych. Pasja do roślin i głębokie zrozumienie ich leczniczych właściwości przekłada się na unikalne, holistyczne podejście do zdrowia i wellness.