Kapsaicyna- ostry smak zdrowia i urody

Kapsaicyna. Brzmi dość tajemniczo, gdy tymczasem składnik ten powszechnie występuje w tak doskonale znanej nam papryczce chili. Zresztą, nie tylko w niej, ale również we wszystkich roślinach z rodziny pieprzowców. I jak się okazuje, to nie jej charakterystyczny ostry smak, ale właściwości budzą od lat ciekawość świata naukowego. A prowadzone nad nią badania, pozwalają uznać ją za jedną z najzdrowszych substancji na świecie.

Działanie na organizm ludzki

Liczne badania naukowe prowadzone nad kapsaicyną podkreślają, że substancja ta ma silne działanie na organizm ludzki. Działa przeciwbólowo i przeciwbakteryjnie, chroni organizm przed szkodliwością wolnych rodników, pomaga w redukcji masy ciała i odgrywa ważną rolę w termoregulacji. Nic więc dziwnego, że spotkać możemy ją w wielu przyprawach czy suplementach diety. Należy jednak pamiętać, że czysta kapsaicyna wykazuje również właściwości toksyczne. Dlatego też w medycynie stosowana jest w postaci maści i plastrów, a jej implementacja zawsze musi przebiegać pod okiem lekarza.

Wspomaganie odchudzania

Jeśli chodzi o odchudzanie, kapsaicyna jest niewątpliwie skutecznym wspomagaczem. Można przyjmować ją w postaci suplementów diety, a można też sięgnąć po olej lniany z kapsaicyną, którym warto zastąpić inne tłuszcze w naszej diecie. Nie tylko pomoże on zadbać o dostawę niezbędnych dla organizmu kwasów omega-3, ale też pomoże pokonać piekący smak, którym charakteryzuje się kapsaicyna. Działanie tej substancji jest poza tym skuteczniejsze właśnie w obecności tłuszczy, w których się rozpuszcza. A jak działa? Po dostarczeniu jej do organizmu, kapsaicyna stymuluje metabolizm, czyli przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej.

Walka z drobnoustrojami

Drobnoustroje otaczają nas z każdej strony. Gdy nasz układ odpornościowy jest zbyt słaby, by je pokonać, zaczynają wywoływać infekcje i różnego rodzaju choroby. Nic więc dziwnego, że kapsaicyna, od lat znana ze swych właściwości antybakteryjnych, stosowana jest w różnych zakątkach świata do walki z chorobami wywołanymi różnymi drobnoustrojami, w tym do walki z chorobą wrzodową. Poza tym znana jest również jako doskonały środek dezynfekujący rany.

Sprawdź również:  Różeniec górski - adaptogen z Syberii

Ochrona przed procesami starzenia

Oprócz tego, że reguluje wiele procesów zachodzących w naszym organizmie, kaspaicyna jest również naturalnym antyoksydantem. Skutecznie redukuje wolne rodniki w organizmie, co pozwala hamować występujące w nim procesy starzenia. Ponadto eliminując negatywne działanie utleniaczy, chroni komórki i tkanki przed genetycznymi mutacjami i rozwojem komórek nowotworowych. I wydaje się, że dziś, gdy rozwój tego typu komórek występuje u tak dużej liczby osób, to właśnie ona może stać się skuteczną bronią w walce z chorobą. Że szansą na minimalizację ryzyka zachorowania na raka jest właśnie kaspaicyna. Nowotwory, szczególnie płuc, okrężnicy, prostaty, glejaka i czerniaka skutecznie hamowane są przez wypływ tego alkaloidu.

Kaspaicyna a rak

Gdy nowotwór przybiera postać złośliwą, kluczowe staje się zahamowanie namnażania komórek. I w tym również pomaga ta niepozorna substancja. Kapsaicyna leczy raka atakując mitochondria  komórek nowotworowych i pobudzając je do samozniszczenia. Takie wyniki badań uzyskali między innymi naukowcy z Nottingham Uniwersity. Na ich podstawie można uznać, że kapsaicyna to lek na raka. Teraz tylko trzeba przeprowadzić szczegółowe badania nad jego stosowaniem i eliminacją toksyczności.

No właśnie, co z tą toksycznością?

Czy kapsaicyna jako lekarstwo na raka będzie bezpieczna? Z pewnością tak. Zadaniem naukowców, którzy odkryli i potwierdzili jej właściwości, jest dziś ustalenie bezpiecznej dla organizmu dawki. Gdy dawka ta zostanie wypracowana, będziemy mieli skuteczne, naturalne lekarstwo w walce z chorobą, która w ostatnich latach tak bardzo się rozprzestrzeniła.

Sięgając po papryczkę chili i inne produkty z rodziny pieprzowców, dbamy w naturalny sposób o swoje zdrowie i urodę. Warto o tym pamiętać i w codziennej diecie wykorzystywać dobra, jakimi natura nas obdarowała.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *