Kiedy sen nie przychodzi

Około 1/3 naszego życia poświęcamy na sen. Podczas snu nasz organizm odpoczywa, nabiera sił i przechodzi szeroko pojęty proces regeneracji.

Niestety codziennie wiele milionów ludzi na całym świecie przewraca się w łóżku z boku na bok, nie mogąc zasnąć. Problem ten dotyczy zarówno osób młodych jak i starszych…

Przyczyny bezsenności mogą być bardzo różne, m.in.: stresy dnia codziennego, nieporozumienia w rodzinie i w pracy, problemy finansowe, brak satysfakcji życiowej itp. Co ciekawe, snu mogą nas pozbawiać także przeżycia pozytywne, np. radość oczekiwania na coś pięknego! Na ostatnim miejscu plasują się przyczyny organiczne: niedostateczne ukrwienie mózgu, nadczynność tarczycy czy osłabienie serca.

Problemy ze snem możemy podzielić na kilka rodzajów:

trudności z zasypianiem – najczęściej wynikają z silnych emocji
budzenie się w nocy – dla osób dotkniętych tym problemem charakterystyczne jest szybkie zasypianie, jednak po paru godzinach następuje gwałtowne przebudzenie, któremu bardzo często towarzyszy uczucie paniki. Powodem mogą być m.in. koszmary senne, zaburzenia psychicznie, a czasami nawet dolegliwości narządowe.
zbyt szybkie budzenie się – o tym rodzaju bezsenności mówimy, wówczas gdy dana osoba dobrze zasypia, jednak regularnie budzi się o kilka godzin przed…budzikiem. Następstwem jest rozbicie i znużenie w ciągu dnia. Bardzo często bezpośrednim powodem tego typu dolegliwości są stany depresyjne.

HERBATKI ZIOŁOWE O DZIAŁANIU NASENNYM

W łatwym zasypianiu i dobrym przesypianiu całej nocy pomóc mogą nam herbatki ziołowe. Wybór zależy od osobistych preferencji, m.in. smaku, a jest w czym wybierać!

Herbata z kwiatów lawendy

Herbata z kwiatów lawendy uspokaja podrażnione nerwy i ułatwia zasypianie. Aby ją przyrządzić należy 1 czubatą łyżkę suszonych kwiatów lawendy zalać ¼ litra gorącej wody. Następnie pozostawić pod przykryciem na ok. 10min, przecedzić, posłodzić odrobiną miodu i wypić przed spaniem.

Herbata z kozłka lekarskiego

Sprawdź również:  Ostropest plamisty – przyjaciel wątroby

Zawarte w kozłku związki, tzw. walepotriaty, działają uspokajająco i usypiająco. W celu przygotowania herbaty z kozłka należy 1 łyżkę rozdrobnionego korzenia rośliny zalać rano ¼ litra zimnej wody i pozostawić do wieczora (co najmniej na 10h). Wieczorem dobrze zamieszać, odcedzić i podgrzać aż herbata stanie się letnie. Pić przed snem.

Herbata z melisy

Zawarty w melisie olejek eteryczny w skład którego wchodzą m.in: geraniol, cytral i linalol działa wyciszająco, uspokajająco i nasennie. Chcąc przyrządzić herbatę z melisy 2 płaskie łyżki siekanych liści rośliny należy zalać ¼ litra gorącej wody i pozostawić pod przykryciem na minimum 10min. Następnie herbatę przecedzić i letnią wypić małymi łykami na pół godziny przed pójściem spać.

Herbata z pomarańczy gorzkiej

Herbatę ze skórek bądź kwiatów czy liści pomarańczy gorzkiej działa bardzo silnie uspokajająco i pomaga w przypadku silnych zaburzeń snu. Należy 1 łyżkę herbaty zalać ¼ litra gorącej wody, pozostawić na 10min pod przykryciem, a potem przecedzić. Należy wypić ją letnią bezpośrednio przed snem, małymi łyczkami.

Herbata z chmielu

Herbata z chmielu uspokaja nadszarpnięte nerwy i ułatwia zasypianie. W celu jej przyrządzenia należy 1 czubatą łyżkę kwiatów chmielu zalać ¼ litra gorącej wody i pozostawić pod przykryciem na 15min. Następnie przecedzić i wypić na pół godziny przed pójściem spać.

Herbata z dziurawca

Zawarta w olejku eterycznym dziurawca substancja o nazwie hyperycyna wycisza, uspokaja, działa odprężająco i nasennie. Przydatna jest zwłaszcza wtedy, gdy po ciężkim i pełnym stresów dniu nie nadchodzi sen. Aby ją przyrządzić 1 łyżkę ziela dziurawca należy zalać ¼ litra zimnej wody. Na średnim ogniu powoli doprowadzić do wrzenia, zdjąć z ognia i pozostawić pod przykryciem na 3min. Następnie przecedzić i wypić na pół godziny lub godzinę przed snem.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *