Imbir – wartościowe kłącze o szerokim zastosowaniu

W zasadzie nie do końca wiadomo skąd pochodzi ta niesamowita bylina. Jedno jest pewne – imbir lekarski stanowi nie tylko smaczną przyprawę do zup, sosów i dań mięsnych. To wyjątkowe kłącze posiada o wiele większe możliwości!

Imbir-bogactwo właściwości

Składniki imbiru działają wzmacniająco, a także łagodzą i leczą liczne dolegliwości. Wspierają układ odpornościowy, są skuteczne w walce z bólami reumatycznymi, a także drobnoustrojami chorobotwórczymi. To nie wszystko! Imbir doskonale pobudza krążenie, łagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a także obniża podwyższony poziom cholesterolu. Imbir to także silny antoksydant o potencjalnym działaniu przeciwnowotworowym, czego dowodzą liczne badania. Głównym związkiem czynnym imbiru jest olejek eteryczny. Zawiera on takie substancje jak cyneol, borneol, zinefron, zingiberol i gingerol. Ten ostatni odpowiada za ostry smak kłącza. Aby w pełni korzystać z leczniczych właściwości imbiru, należy go bardzo cienko obierać, ponieważ największe stężenie substancji leczniczych znajduje się bezpośrednio pod skórką.

Imbir –przepisy

Na dolegliwości trawienne

Kawałek imbiru utrzeć na tarce lub zmielić w młynku, a następnie zalać 0,25 l gorącej wody i odstawić pod przykryciem na 5 min. Następnie przecedzić i pić do każdego posiłku po 1 filiżance.

Na zapalenie jamy ustnej i gardła

Tym samym naparem, sporządzonym jednak z nieco większej ilości imbiru i zaparzanym przez 10 min, można płukać kilka razy dziennie bolące gardło podczas infekcji i stanów zapalnych.

Na pobudzenie krążenia

10 łyżeczek mielonego imbiru zalać 0,25 l 60% spirytusu. Przez tydzień codziennie wstrząsać, a po tygodniu przecedzić i zażywać 2 razy dziennie po 20 kropel nalewki w kieliszku letniej wody.

Imbir na przeziębienie i grypę

W tym przypadku doskonale sprawdzi się rosół drobiowy z dodatkiem imbiru. Wystarczy na 2-3 min przed końcem gotowania wywaru dodać do niego potarte kłącze.

Na reumatyzm

Tutaj również pomóc może rosół z dodatkiem imbiru. Należy jednak dodać go na samym początku gotowania aby zawarty w nim gingerol przekształcał się pod wpływem gorąca w związki o działaniu przeciwzapalnym.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *