Bębnica, czyli…o ziołach na wzdęcia

Gazy jelitowe powstają w wyniku fermentacji treści jelitowej. Ich wypuszczanie jest jak najbardziej normalne i niegroźne dla zdrowia. Bardzo często jednak zwiększona produkcja gazów jelitowych stanowi krępujący problem, który spotyka nas nie tylko w domu, ale i w miejscu publicznym.

Przyczyny wzdęć, inaczej zwanych bębnicą, mogą być różne. Stykając się z tym problemem, na samym początku powinniśmy przeanalizować swoje nawyki żywieniowe. Zbyt szybkie spożywanie posiłków, czemu często towarzyszy połykanie powietrza (zwłaszcza w przypadku osób nerwowych i łapczywych), a także wypijanie w dużych ilościach napojów gazowanych – to jedne z najczęstszych przyczyn, prowadzące do nadmiernej produkcji gazów jelitowych, a co za tym idzie, do wzdęć, które niekiedy są bardzo bolesne. Poza tym niektóre z pokarmów, jak np. fasola, kapusta, groszek, cebula czy czosnek, słodycze i owoce w dużych ilościach mają szczególną tendencję do wywoływania wzdęć. Schorzenie może też wynikać z niedoboru enzymów trawiennych, np. laktazy.

Zioła stosowane we wzdęciach, to przede wszystkim rośliny o działaniu rozkurczowym, ułatwiającym trawienie, wiatropędnym, a często także uspokajającym. Szczególnie polecane są kminek zwyczajny (Carum carvi), koper ogrodowy (Foeniculum vulgare), rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis), kolendra siewna (Coriandrum sativum), anyż gwiazdkowy (Pimpinella anisum), mięta pieprzowa (Mentha piperita) oraz dzięgiel litwor (Archangelica officinalis). Zioła te, a także otrzymywane z nich olejki eteryczne, znoszą uczucie pełności, działając głównie rozkurczająco i wiatropędnie, a także ograniczają fermentację w jelicie grubym. Pomocny może być również imbir (Zingiber officinalis), np. w postaci świeżo zmielonego korzenia, który przeciwdziała niestrawności, rumianek działający (Chamomilla recutita) łagodząco, czy glistnik jaskółcze ziele (Chelidonii majus) wywołujący efekt rozkurczający w obrębie przewodu pokarmowego.

Jeśli przyczyną wzdęć są nerwy i stres warto spróbować melisy oraz kozłka lekarskiego, który oprócz działania uspokajającego działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.

Sprawdź również:  Naturalne wzmacnianie odporności – to proste!

Także w przypadku niemowląt, u których problem wzdęć i kolek występuje szczególnie często, można sięgnąć po zioła – najlepiej w formie herbatek. Herbatki z kopru włoskiego i rumianku stosuje się już od pierwszego tygodnia życia, natomiast herbatki z dodatkiem anyżu zalecane są po pierwszym miesiącu życia.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *