Czarnuszka jako bomba witaminowa- Poznaj jej właściwości

Czarnuszka siewna była stosowana już w czasach starożytnych przez Rzymian i Greków. Jej nasiona zyskały miano jednej z najczęściej używanych przypraw, ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Jednak największą sławę zdobyła w Państwach arabskich, dzięki stwierdzeniu największego proroka- Muhammada, że „Czarnuszka wyleczy wszystko, oprócz śmierci”. Obecnie z jej nasion wytwarzany jest olej, który znajduje swoje zastosowanie w gastronomii, kosmetyce i medycynie. Dowiedz się jak olej z czarnuszki wpływa na zdrowie i jak go stosować.

Olej z czarnuszki- właściwości

1.    Wspiera układ immunologiczny (zwiększa odporność poprzez wspieranie produkcji limfocytów i makrofagów)
2.    Wspiera pracę układu pokarmowego (likwiduje wzdęcia, nieświeży oddech i nadkwasotę żołądka, przyspiesza proces przemiany materii)
3.   Wpływa na prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego (zapobiega gromadzeniu się lipidów w naczyniach krwionośnych, normuje ciśnienie tętnicze, wspomaga wytwarzanie się nowych komórek w organizmie oraz odnawianie się organów)
4.    Wspiera pracę układu krążenia (normalizuje ciśnienie krwi i likwiduje ryzyko powstania zakrzepów, jednocześnie zapobiegając wystąpieniu miażdżycy)
5.    Wpływa korzystnie na układ rozrodczy (reguluje miesiączkowanie, przyczynia się do prawidłowej laktacji u matek karmiących, u mężczyzn zwiększa poziom testosteronu)
6.    Stosowana w leczeniu astmy (u 80% badanych, po regularnym spożywaniu oleju z czarnuszki, znacznie zwiększyła się wydolność płuc, ustąpił świszczący oddech, możliwe było zmniejszenie przyjmowanej dawki inhalatorów)
7.    Wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry (wysypki, atopowe zapalenie skóry), zmian skórnych (trądzik, grzybica)
8.    Przyspiesza proces gojenia się ran (skaleczenia, rany po wrzodach)
9.    Chroni przed szkodliwymi skutkami promieniowania jonizującego
10.    Działa przeciwpasożytniczo (owsiki, włosień), nie powodując skutków ubocznych
11.    Zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych, chroni nerki przed szkodliwymi farmaceutykami
12.    Działa przeciwnowotworowo (pobudza syntezę białek likwidujących antygeny rakowe)
13.    Przyczynia się do zmniejszania objawów alergii (regularne przyjmowanie oleju z czarnuszki powoduje znaczną poprawę stanu pacjenta)
14.    Stosowana w przypadku cukrzycy (reguluje poziom cukru, wspiera regenerację trzustki)
15.    Likwiduje ryzyko wystąpienia Osteoporozy (zwiększa wskaźnik gęstości mineralnej kości)
16.    Wpływa korzystnie na kondycję włosów (hamuje wypadanie włosów, łysienie, likwiduje łupież, pobudza porost włosów, zwiększa miękkość i gęstość włosów)

Sprawdź również:  Kiedy sen nie przychodzi

Czarnuszka – zastosowanie

Czarnuszkę można używać w postaci oleju tłoczonego na zimno lub spożywając jej ziarna (całe lub zmielone), zewnętrznie (bezpośrednio na skórę i włosy) oraz wewnętrznie (przyprawiając potrawy).

•    Czarnuszka jako przyprawa – zmielone ziarenka czarnuszki wykorzystuje się w celu zastąpienia pieprzu. Posiadają one mocny, wyrazisty smak, jednak w przeciwieństwie do wcześniej wymienionej przyprawy, nie powodując podrażnienia przewodu pokarmowego. Stosuje się je do zup, surówek, sałatek, sosów, bigosu, kanapek.

•    Napar z czarnuszki – 1 łyżkę zmielonych ziaren należy zalać wrzącą wodą i parzyć pod przykryciem około 20 minut. Wykorzystuje się go do picia (można osłodzić miodem lub cukrem), 2-3 razy dziennie lub płucząc nim włosy i skórę głowy.

•    Olej z czarnuszki na włosy i skórę – Olej z czarnuszki dostępny jest w postaci płynnej (należy pamiętać, aby zakupić produkt tłoczony na zimno) oraz w kapsułkach. W przypadku stosowania zewnętrznego, na skórę, włosy i paznokcie, należy używać 1 łyżeczkę 2-3 razy dziennie.

Olej z Czarnuszki – opinie

Starożytni lekarze z Grecji stosowali czarnuszkę w celu leczenia wielu dolegliwości (bóle głowy, problemy żołądkowe, alergie). Również współcześnie możemy spotkać się z wieloma sytuacjami, podczas których lekarze rodzinni zapisują swym pacjentom farmaceutyki z wysoką zawartością tej rośliny. Na wielu, popularnych forach internetowych, możemy spotkać niezliczoną ilość opinii ludzi, którym doskwierają rozmaite problemy zdrowotne. Większość z nich, poleca stosowanie oleju z czarnuszki w celu wyleczenia alergii lub zminimalizowania jej skutków, poprawy trawienia i likwidacji problemów żołądkowych, przyspieszenia procesu gojenia się ran, zmniejszenia dolegliwości związanych z astmą czy innymi chorobami. Jedną z najczęściej wymienianych właściwości oleju jest jego działanie przeciwnowotworowe.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *